??????? ???????????? ????????? ? ????
?????? ???? ??????
026-34212100__ 026-32192

اخبار مجموعه خشت


آلودگی های خانه، 11 چیزی که می توانند شما را بیمار کنند!

20/02/1398

1- مضرات کپک و سفیدک برای سلامتی

معمولا کپک ها و سفیدک ها در هر آب و هوایی هم که باشید به سراغ خانه شما می آیند. این مسئله در آب و هواهای گرم و مرطوب مثل فضایی چون حمام شایع تر است و وجود آنها نیز می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد. کپک ها انواع مختلفی دارند که غالبا انواع سیاه و یا سبز رنگ آنها در خانه ها نفوذ می کنند و آسیب زا هستند.

تمامی سفیدک ها و کپک ها می توانند برای سیستم تنفسی شما تحریک کننده باشند و سیستم ایمنی افرادی را که مستعد هستند به خطر بیندازند. به همین دلیل نیز لازم است که این کپک ها و هم چنین سفیدک ها را در نواحی مختلف خانه بررسی و شناسایی نمایید و آنها را هر چه زودتر پاک نموده و بزدایید.

2- ضررهای سیستم گرمایشی و تهویه هوا برای سلامتی

در بیشتر خانه ها برای راحتی اعضای خانواده از سیستم های گرمایشی و تهویه هوا استفاده می شود. برای این که استفاده از این وسایل بهتر صورت گیرد بیشتر افراد سعی می کنند که در محیط خانه از اتلاف انرژی جلوگیری کنند، بنابراین به سراغ کارهایی اعم از بستن در و پنجره هایی که دارای درز هستند و... می روند. شاید برایتان جالب باشد که در بعضی مواقع همین سیستم ها نیز می توانند برای سلامتی ما آسیب زا بوده و سیستم تنفسی مان را دچار مشکل کنند. 

سیستم های گرمایشی و تهویه هوا نمی توانند هوای تازه ای را در خانه به جریان بیندازند، آنها همان هوای موجود در خانه را بازیافت می کنند و در خانه پخش می نمایند. این هوا می تواند شامل مواد سمی ای مثل دود، مواد شیمیایی، گاز رادون، قارچ و... باشد.

در بیشتر خانه هایی که دارای این سیستم های تهویه هستند معمولا قارچ ها و کپک های بیشتری مشاهده می شود. این شرایط می تواند برای سلامتی شما آسیب زا باشد. جا دارد به این مسئله نیز اشاره کنیم که شومینه ها و منابع گرمایی نیز می توانند ذراتی ایجاد کنند که برای سیستم تنفسی شما عناصری تحریک کننده به شمار آیند.

برای آن که کیفیت هوای داخل خانه را بهبود ببخشید لازم است این کارها را انجام دهید:

  • در صورت امکان با باز کردن در و پنجره ها هوای تمیز و تازه را به داخل خانه راه دهید.
  • از دریچه های فن استفاده کنید تا در زمان حمام کردن و یا آشپزی هوا به جریان بیفتد.
  • استفاده از مواد شوینده شیمیایی را کاهش دهید.
  • از سیستم های مبدل حرارتی استفاده نمایید.

3- فضای مرطوب حمام چگونه باعث بیماری شما می شود؟

فضای حمام با وجود ابعاد کمی که دارد به دلیل گرما و رطوبت بالای خود می تواند شرایط مناسبی را برای رشد قارچ ها و باکتری ها فراهم آورد. علاوه بر این، آلودگی ها و کثیفی های بدن، مواد شوینده و... نیز می تواند بر افزایش میزان آلودگی های موجود در این فضا تاثیرگذار باشد.

خطرناک ترین مسئله برای سلامتی شما از اینها نشأت می گیرد:

  • شست و شوی دست و بدن که باکتری ها و سطوح را در سطح حمام پخش می کند.
  • استفاده مشترک از حوله ها که می تواند باکتری ها و قارچ ها را به اشتراک قرار داده و گسترش دهد.
  • کیفیت کم آب

4- نشیمن، از مهم ترین مناطق اجتماع و به اشتراک گذاشتن باکتری ها

دکوراسیون نشیمن فضایی است که تمامی افراد اعم از اعضای خانواده و مهمان ها از آن استفاده می کنند. در این فضا است که شما وعده های غذایی تان را میل می کنید، با حیوان خانگی تان بازی می کنید، استراحت می کنید و از ریموت کنترل های بسیاری استفاده می نمایید. بنابراین این فضا می تواند از مهم ترین مناطق اجتماع و به اشتراک گذاشتن باکتری های باشد!

یکی از مهم ترین مجرمان آلودگی در دکوراسیون نشیمن ریموت کنترل ها هستند. آیا شما پیش از هر بار استفاه از آنها دستانتان را می شورید؟ بسیاری از ویروس ها و باکتری ها می توانند بر روی این سطوح قرار بگیرند و برای سلامتی شما آسیب زا باشند. بنابراین بهتر است که با کمک راه هایی این وسایل را ضد عفونی کرده و آنها را پاک نمایید.

آسیب زای بعدی در دکوراسیون نشیمن آلودگی ها و گرد و غبارهای موجود در فضا است. شما باید هر چه زودتر این میکروب ها را از خانه تان بیرون کنید. برای این کار می توانید از فیلتر هوا و راه حل هایی از این دست استفاده کنید و آلرژی های احتمالی را به حداقل برسانید.

5- به خطر افتادن سلامتی در اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب فضایی است که ما ساعات پایانی روز خود را در آن به استراحت و کسب آرامش می پردازیم. با این حال باید اعتراف کنیم که متاسفانه این فضا نیز می تواند تحت شرایطی سلامتی ما را به خطر بیندازد.

بزرگ ترین مجرم آلوده در دکوراسیون اتاق خواب تخت خواب و تشک شماست. بالشت ها و تشک هایی که تند تند و کامل تمیز نمی شوند می توانند پر از سلول های مرده پوست و گرد و خاک های ناشی از محیط باشند. اینها می توانند به مرور زمان باعث ایجاد آلرژی شده و باعث عفونت شوند.