??????? ???????????? ????????? ? ????
?????? ???? ??????
026-34212100__ 026-32192

اخبار مجموعه خشت


وام مسکن روستایی ۴۰ میلیونی شد

04/03/1398
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان، حمیدرضا سهرابی در خصوص جزئیات وام مسکن روستایی جدید اظهار کرد: در آخرین هفته سال ۹۷ پیشنهاد افزایش وام مسکن روستایی از ۲۷ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان مطرح شد و در هفته گذشته در شورای پول و اعتبار تصویب و تا یک ماه آینده با انجام امور اداری و بانکی با سود کارمزد ۵ درصد قرض الحسنه به متقاضیان پرداخت خواهد شد.
وی با بیان اینکه این تسهیلات قابل پرداخت برای دو دسته از افراد است ادامه داد: دسته‌ی اول زوج‌های جوانی هستند که قصد خرید یا ساخت خانه دارند و دسته دوم آن دسته از مالکانی که قصد بازسازی واحد مسکونی خود را دارند.
مدیر کل مسکن روستایی بنیاد مسکن در رابطه با مراحل ثبت درخواست تسهیلات گفت: در ابتدا متقاضی با مراجعه به دفاتر بنیاد مسکن در شهرستان با ارائه مدارک مورد نیاز اقدام به تشکیل پرونده می‌کند سپس یک بازرس، از زمین یا واحد مسکونی بازدید می‌کند و در صورتی که آن واحد مسکونی صلاحیت دریافت وام را داشته باشد، پرونده به بانک عامل معرفی خواهد شد.
سهرابی در ادامه افزود: سهم هر روستا برای توزیع وام روستایی متفاوت است و شاخص‌هایی برای تعیین سهم روستاها وجود دارد از جمله تعداد واحد‌هایی فرسوده، نرخ رشد جمعیت و درصد افرادی که در یک روستا صاحب ملک نیستند.
وی خاطر نشان کرد: طبق برنامه ریزی‌های وزارت راه وشهرسازی و بر اساس برنامه ششم توسعه، سالانه باید ۲۰۰ هزار واحد مسکونی با تسهیلات ارزان قیمت در کل کشور احداث شود، با توجه به شاخص‌های ذکر شده سهم هر بانک و روستا برای ارائه و دریافت وام روستایی مشخص شده است.
مدیر کل مسکن روستایی بنیاد مسکن متذکر شد: پرداخت تسهیلات ارزان قیمت روستایی به حدود ۸۰ درصد از روستا‌های کشور ورود کرده و از سالی که این تسهیلات پرداخت شد حدود ۱۴ سال می‌گذرد، در این مدت واحد‌های مقاوم روستا‌های کشور از ۷ درصد به ۴۳ درصد افزایش یافته است.
وی در خصوص افزایش هزینه‌های ساخت مسکن تصریح کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های ساخت واحد مسکونی در کشور میانگین قیمت ساخت مسکن در روستا، حدود متری یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است با این وجود اگر فردی در یک روستا قصد ساخت یک واحد ۵۰ متری را داشته باشد با داشتن وام ۴۰ میلیون تومانی باید حدود همان مقدار نیز خود آورده داشته باشد.