026-34212100__ 026-32192

اخبار مجموعه خشت


نگاه جدی وزیر راه و شهرسازی به اقدام ملی مسکن

25/04/1398

طرح اصلی وزارت راه و شهرسازی در ادامه دولت دوازدهم در حوزه مسکن ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی است. این تعداد مسکن قرار است تا سال ۱۴۰۰ ساخته و تحویل متقاضیان شود. برای ساخت این تعداد واحد مسکونی تعداد ۲۰۰ هزار واحد آن سهم شهرهای جدید است، ۱۰۰ هزار واحد آن در طرح بازآفرینی شهری ساخته می‌شود و ۱۰۰ هزار واحد آن هم به‌عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

باید این پیش‌‌فرض را درنظر داشت که وظیفه وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان یک نهاد حاکمیتی سیاست‌گذاری، بسترسازی و کنترل بازار مسکن است. در هیمن‌ راستا ساخت مسکن‌های طرح امید در راستای همین موضوع شکل گرفته است. با رشد قیمت مسکن در مدتی کوتاه که عوامل مختلف و بازارهای موازی بر آن تاثیر داشت، لزوم ورود وزارت راه و شهرسازی برای کنترل وضعیت ضروری بود، هرچند شهرداری‌ها هم در کنترل این وضعیت نقش مهمی دارند.

طرح اقدام ملی طرحی است که برای جامعه هدف در نظر گرفته شده است و به گفته وزیر راه و شهرسازی نباید بگذاریم قشر متوسط جامعه کوچک شود. بر همین اساس ساخت این تعداد مسکن با توجه به نرخ ازدواج‌هایی که در کشور در طول یک سال اتفاق می‌افتد برای جامعه هدف افراد متوسط رو به پایین در نظر گرفته شده است.